Pradžia

Pažink

savo raustančius skruostus

Rausta skruostai?

Illustration

Jautri veido oda, rausvi skruostai, kuriuose jaučiamas kaitimo ar deginimo jausmas kartais lydimas nemalonaus tempimo ar niežėjimo… Atpažįstate savo veido odą? Pasikeitus oro temperatūrai, išgėrus taurę raudono vyno ar suvalgius aštraus bei karšto maisto šie simptomai tik paaštrėja? Gali būti, kad jums rožinė – liga, kuria serga maždaug vienas iš dešimties Lietuvos gyventojų.

Deja, tik nedaugelis žmonių laiku susirūpina šios ligos simptomais ir pasirūpina tinkama odos priežiūra bei gydymu.

Pažink savo raustančius skruostus!

Ar man rožinė?

Kas yra rožinė?

Rožinė yra lėtinis ir progresuojantis odos uždegimas, pasireiškiantis centrinėje veido dalyje, tai – skruostai, smakras ir kakta. Kaip jis pasireiškia? Iš pradžių rožinei būdingas praeinantis paraudimas, kuris ilgainiui virsta nuolatiniu raudoniu. Laikui bėgant odoje gali pasimatyti smulkios išsiplėtusios kraujagyslės ar bėrimai, kurie neretai žmonių būna supainiojami su akne.

Dažniausiai pirmieji rožinės simptomai pasireiškia žmonėms virš 20 metų, o paūmėjimai paprastai pastebimi apie 30 - 50 gyvenimo metus. Moterys šia veido odos liga serga dažniau nei vyrai. Rožinė kelia ne tik dideles estetines, tačiau ir psichologines problemas, dėl kurių kenčia gyvenimo kokybė.

Rožinės simptomai

Sergantys rožine dažniausiai skundžiasi veido odos paraudimo, deginimo ir kaitimo simptomais. Pažengusiose rožinės stadijose atsiranda ir kiti simptomai – matomos kraujagyslės, papulės, pustulės, jaučiamas niežėjimas.

Illustration

Rožinė vystosi šiomis stadijomis:

 • Epizodinis odos paraudimas – kraujagyslių išsiplėtimas, kuris sukelia laikiną paraudimą skruostų, kaktos, nosies, smakro zonoje. Paraudimas gali būti išprovokuotas saulės, streso, aštraus maisto ar kitų dirginančių faktorių. Raudoniui užsitęsus (10 minučių ir daugiau), reikėtų susimąstyti apie galimą ligą.
 • Eritrozė – tai stadija, kuomet raudonis centrinėje veido dalyje jau tampa pastovus (eritema).
 • Kuperozė – pastovus raudonis ir paviršiuje matomos smulkios kraujagyslės.
 • Papulopustulinė rožinė – kraujagyslių ir jas supančio jungiamojo audinio uždegiminis procesas, pasireiškiantis raudonomis papulėmis (nebakterinės kilmės). Šioje stadijoje gali atsirasti ir odos niežėjimas. Tai stadija, kuri geriausiai atspindi ligą.
 • Fima – vėlyvoji ligos stadija, kai išvešėjus odos jungiamajam audiniui ir riebalinėms liaukoms, padidėja kaktos, skruostų ar smakro oda.

Kaip atskiros ligos formos yra išskiriamos:

Rinofima –  padidėjusi gruoblėta nosis, dažniausiai kenčia vyrai.

Akių rožinė – pasireiškia akių paraudimu, jautrumu, sausumu, deginimo jausmu.

Įtariate, kad jums yra rožinės simptomų? Atlikite testą ir sužinokite daugiau

Ar man rožinė?

Priežastys

Deja, nėra vienos tiksliai įvardintos ir aiškios priežasties, kuri paaiškintų veido rožinės atsiradimą. Visgi pastebima, kad rožinės atsiradimui ir vystymuisi įtakos gali turėti:

Illustration
 • Ligos paveldimumas – jei tėvai ar seneliai turi rožinę, tikėtina, kad su šia veido odos problema gali susidurti ir jų vaikai.

 • Padidėjęs odos kraujagyslių jautrumas temperatūros pokyčiams (pirtys, intensyvus sportas, karštas oras, šaltis, šildymo sezonas skatina šios ligos pasireiškimą).

 • Dirbtiniai ar natūralūs ultravioletiniai spinduliai.

 • Alkoholis, aštrus, karštas maistas (kraujagysles plečiantis poveikis).

 • Aukštas kraujo spaudimas, lėtinis uždegimas virškinimo trakte.
 • Veido odos erkutė (Demodex) – tai natūralus mūsų odos mikrobioto gyventojas, tačiau dėl aukščiau minėtų priežasčių besiplečiant odos kapiliarams, susidaro palankios sąlygos erkutėms daugintis. Didesnis erkučių kiekis odoje dar labiau skatina veido rožinės pasireiškimą ir palaiko odos uždegimą.
Illustration